آشنایی با ارمنستان

آشنایی با ارمنستان

از دیگر گزینه های سفر ارزان به خارج از کشور، ارمنستان است که زیبایی چشم نوازی دارد. طبیعت خیره کننده آن و چهار فصل دیدنی از جمله جاذبه هایی است که هر گردشگری را مبهوت خود میکند. سفر به ارمنستان به ویزا نیاز نداشته و در فرودگاه میتوان مهر ویزا را دریافت نمود. کشور ارمنستان در شرکت های برگزار کننده تور مسافرتی یا آژانس هواپیمایی، در لیست مسافرت های خارجی ارزان قرار دارد.
ارمنستان یا ایروان مقصد گردشگری اکثر ایرانیان است که دارای هتل های مختلف در خود میباشد. از سه ستاره تا پنج ستاره که هر کس بسته به توان اقتصادی خود میتواند در آن اقامت داشته باشد. با ایران مرز مشترک داشته و قادر هستید با ماشین نیز به این کشور سفر نمایید و از جاده های سرسبز شمالی لذت دو چندان ببرید.
سفر به ارمنستان در فصل بهار، با زیبایی های بصری طبیعت، باران، بوی خوش گل های بهاری و شلوغی همراه خواهد بود. در فصل تابستان اگر به این کشور سفر کنید، مسلما از جانب آژانس هواپیمایی منتخب خود، لیست کنسرت ها، فستیوال ها و جشنواره های مختلف را دریافت خواهید کرد. فصل پاییز در ارمنستان دنیایی از رنگ های پاییزی را در برابر چشمان شما نقاشی خواهد کرد که قادر به فراموشی منظره های زیبای این کشور نخواهید بود.
اگر طرفدار ورزش های زمستانی و تفریحاتی نظیر اسکی روی یخ هستید، سفر به ارمنستان را در فصل زمستان در برنامه خود قرار دهید.
برای بازدید از مکان های فرهنگی تاریخی این کشور، پارک های طبیعی، فرهنگ و شهریت شهرهای ارمنستان بهتر است تجربه مسافرت به این کشور را با تورهای ارزان ارمنستان نصیب خود نمایید.

تاریخچه ارمنستان

فلات ارمنستان جایی است که در قسمتی از آن، این کشور قرار گرفته است. این سرزمین در طول تاریخ وقایع بسیاری به خود دیده و قدمت آن به دوران قبل از تاریخ نیز میرسد و دودمان یرواندونی در این منطقه حکومت می کرده اند. اتفاق تاریخی و ارزشمند دیگری که این کشور به خود دیده است، ورود دین مسیحیت به این کشور برای اولین بار در تاریخ و جهان میباشد. اولین کلیسای مسیحیت که جامع ترین آن نیز میباشد در این کشور بنا شده است و جز مناطق گردشگری ارمنستان است که مقصد آژانس های مسافرتی بسیاری میباشد.
در سالهای نه چندان دور، حتی جزیی از خاک شوروی شده، که در حال حاضر تشکیل جمهوری داده است و به صورت مستقل عمل میکند.
در گذشته مردمان آن زرتشت بودند که همانطور که گفته شد، دین مردمان این سرزمین تغییر یافت . مردم ایران با مردم ارمنستان قرابت تاریخی و فرهنگی بسیاری احساس میکنند زیرا این سرزمین بخشی از امپراطوری ایران در گذشته های دور بوده است و از لحاظ پیشینه تاریخی، مشترکات بسیاری بین مردم ایران و ارمنستان وجود دارد.
در نتیجه یکی از بهترین مناطق برای ایرانیان است که از دیدن آن لذت برده و با فرهنگ آن همزاد پنداری نمایند.

زبان و مذهب ارمنستان

زبان ارمنی گویش رایج مردمان این منطقه است. این زبان شاخه ای از زبان هندواروپایی است که در منطقه قفقاز رواج دارد. همانطور که در بالا گفته شد، در گذشته مردمان به دین زرتشت گرایش داشته و در زمان تیرداد سوم به دین مسیحیت گرایش یافته و به صورت رسمی دنباله رو این دین شدند. از جمله اقلیت هایی که در این منطقه زندگی میکنند میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
یهودیان، مسیحیان ارتدوکس، مسلمانان و یهودیان از جمله اقلیت ها هستند. ایروان یکی از مهمترین شهرهای ارمنستان است که ساکنین این شهر اکثرا مذهبی بوده و یکی از بهترین و با امکانات ترین شهرهای ارمنستان میباشد.
به طور کلی جمعیت این کشور بسیار خونگرم و مهمان نواز بوده و از لحاظ اخلاقی بسیار پایبند به اصول اخلاقی می باشد.

جمعیت و مساحت ارمنستان

میزان جمعیت کشور ارمنستان نسبت به مساحتی که دارد، بسیار بیشتر است. مساحت این کشور 29743 کیلومتر مربع است که جمعیت آن در حدود دو میلیون و 961 هزار نفر است. جمعیتی بسیار کم دارد که شرایط مهاجرت به این کشور را بسیار راحت کرده است. اگر از طبیعت و آرامش و کم تراکمی این کشور همچنین آزادی های آن در زمینه پوشش راضی هستید میتوانید زندگی در این کشور را امتحان کنید.
این نکته نیز لازم به ذکر است، میزان مهاجران ارمنستان به خارج از این کشور سالانه به اندازه ای است که افزایش مهاجرت خارجیان به این کشور نمی تواند باعث افزایش جمعیت کلی آن شود. امید به زندگی در این کشور بالا بوده و زیبایی های آن به شهر ایروان که پایتخت آن است محدود نمیباشد.
20 شهر اصلی دارد که حدود یک سوم جمعیت آن یعنی بیش از یک میلیون نفر در شهر ایروان کلان شهر این کشور زندگی میکنند.

آداب و رسوم ارمنستان

اگر چه ارمنستان و ایران در گذشته مشترکات بسیاری داشته اند و این کشور بخشی از ایران بوده اما امروزه تفاوت هایی دارند که میتوان بدان اشاره کرد و برای سفر به آنجا اطلاع از آنها ممکن است برایتان مناسب باشد:
1-  در سفر به این کشور میتوانید به فستیوال ها یا جشنواره های آنجا مراجعه کرده و از لباس ها و رقص های سنتی این منطقه دیدن کنید.
2-  غذاهایی که در آنجا سرو میشود بسیار سنتی بوده و میتوانید در طی سفر خود از غذاهای این منطقه خورده و از آن لذت ببرید. از جمله این غذاها که میتوانید از رستوران های محلی یا لوکس آن درخواست کنید، غذای هریسا میباشد. ارمنی ها عاشق گوشت کباب شده هستند که مخلوط گوشت بره، گندم و سبزیجات میباشد و غذای سنتی هریسا در این خطه معروف میباشد.
3-  انار را نمادی از کشور خود میدانند و آنرا میوه ملی به حساب می آورند.
4-  آنها نیز مانند مردم گرجستان و ایران که به مهمان نوازی معروف هستند، عاشق مهمان بوده و در خانواده های آنها کودکان بسیار مورد توجه میباشند. زنان و مردان دارای حقوق مساوی بوده و چیزی که در این سنت رواج دارد تک همسری میباشد.
5-  این نکته را نیز هنگام سفر به ارمنستان بدانید که مردم این سرزمین عاشق عکس یادگاری هستند و از اینکه با آنها هم صحبت شده و ازشان عکس بگیرید بسیار استقبال می کنند.
6-  دارای چهره ای جدی هستند و جز در موارد خاص که موردی خنده دار برایشان پیش بیاید نمیخندند. جدی بودن آنها را حمل بر ناراحتی و عدم خوشحالی شان از دیدن شما نگذارید.
7-  مردان و زنان با دست دادن اقدام به احوالپرسی کرده و اگر صمیمی باشند یا یکدیگر را بشناسند روی یکدیگر را نیز می بوسند. اما مردان هستند که باید در دست دادن پیش قدم شوند.
8-  میزان توجه به قوانین و مقررات رانندگی در آن کشور زیاد نیست و هنگام عبور از خیابان ها به این مورد دقت کنید.
9-  پوشش تان را موجه انتخاب کنید و با مردمان ارمنستان مشابه بگردید.
10-  به زبان انگلیسی تسلط ندارند و بهتر است لغت نامه یا راهنمای روسی و ارمنی را همراه خود داشته باشید.