• Tuesday ، 20 August 2019
  • سه شنبه ، 29 مرداد 1398

کویر یزد

شهر یزد به عروس كوير ايران شهرت دارد چرا كه با معماري ويژه كويري چون نگين انگشتري در كوير مي درخشد

در میان منابع متنوع جهانگردی در ایران ، بی شک کویر از جاذبه ای خاص برخوردار است . خصوصا اینکه بعضی از کویرهای ایران در نوع خود منحصر به فرد هستند و از جالب ترین مناظر و دیدنی های دنیا محسوب می شوند. 

گشت و گذار در میان فضاهای وسیعی که نگاه را تا دور دست می کشاند . غافلگیر شدن در چشم انداز شن های روان و شوره زارهای خشک و سوزان ، ابنیه تاریخی ، سایه تک آبادی ها ، بناهای آجری رنگ ، ساختمانهای ساده و خشن ، کاروان سراها و رباط های قدیمی برای هر جهانگردی جذاب و دیدنی است 

جاذبه های این بخش از استان یزد از طریق دو محور مورد توجه قرار می گیرد : اول محوز یزد به بافق که با گذر از مسجد کهن فهرج در جاشیه کویر تا بافق ادامه می یابد . در طول راه جنگل های گز که جابه جای حاشیه کویر را تسخیر کرده و زیبایی و جذابیت خاصی را به این مسیر بخشیده است وجود دارد . در انتهای مسیر بافق ، پارک بسیار زیبای آهن شهر وجود دارد که در حدود 20 هکتار وسعت آن است و از نخل های کهنسال و انواع گل ها پوشیده شده است و همچون بهشتی موعود در انتهای راه کویری خودنمایی می کند . 

مسیر دیگر در محوز یزد ، خزائق ،بیاضه تا خور بیابانک است که سرشار از تپه های گنبدی شکل شنی پوشیده از تاق و بوته های صحرایی و کویری است . جابه جای این مسیر رباط هایی زیبا و متعدد با پنجره هایی قوسی و معماری شگفت انگیز قرار گرفته است و مجموعه ای دیدنی و جذاب را پدید آورده است . از آن جمله قلعه بیاضه که بدون شک یکی از دیدنی ترین قلعه های نظامی  نسبتا سالم کهن است که در کنار باغ های زیبای آبادی خور بیابانک در جوار درختان نخل و سنجد و انواع میوه و مرکبات قرار گرفته است و جاذبه بی مانند این مسیر را کامل می کند. 

تغییر قالب

عرض صفحه

تمام صفحه
وسط چین

منو

ثابت
بالای صفحه